Wysokie koszty ogrzewania w dużej mierze wynikają ze strat ciepła spowodowanych wentylacją pomieszczeń.
Owszem, powyższe zdanie jest prawdziwe, niemniej jednak nie jest to jedynie system dostarczania świeżego powietrza i usuwania zużytego.
Jednocześnie, w miesiącach, gdy w domu załącza się system grzewczy (w Polsce najczęściej od września do maja, czyli przez 9 miesięcy w roku) zaciągane z zewnątrz chłodniejsze powietrze jest ogrzewane od powietrza wyciąganego z pomieszczeń.
Dzięki temu wymiana powietrza znacznie minimalizuje ucieczkę ciepła z budynku.
Instalacja grawitacyjna w takim przypadku bardzo słabo się sprawdza.
Świeże powietrze dostarczane jest z zewnątrz i przy równoczesnym wyciąganiu powietrza zanieczyszczonego i zużytego, z wysoką zawartością dwutlenku węgla.
Jego działanie polega na przeprowadzaniu powietrza świeżego z zewnątrz oraz zużytego z wnętrza budynku przez wymiennik ciepła, wewnątrz którego zachodzi proces przekazywania energii z jednego strumienia powietrza do drugiego.
Rekuperacja dosłownie oznacza odzyskiwanie energii.
By nie szpeciły wnętrz, przewody trzeba zabudować, a to oznacza kłopotliwe prace remontowe.
Należy zwrócić uwagę na to, że rekuperatory, bo tak nazywamy centrale z odzyskiem ciepła, wymuszają ilość przepływającego powietrza dzięki wentylatorom, zarówno nawiewnego jak i wywiewnego, a ich regulacja umożliwia dopasowanie wydajności systemu wentylacji do potrzeb domowników, jak również utrzymuje zalecaną intensywność wymiany powietrza.
W domu z rekuperacją każde pomieszczenie jest przewietrzane: od wiatrołapu, poprzez korytarz, pokoje, pralnię, łazienki, aż do kuchni.


Co do zasady działania wymiennik ciepła w zastosowaniach domowych dzieli się na dwa rodzaje: rekuperator płytowy oraz obrotowy.
Analogicznie rekuperator jest urządzeniem odzyskującym energię cieplną.
Cały ruch powietrza jest bardzo delikatny, nie powinien być ani odczuwalny, ani zauważalny, ani słyszalny.
Wybór systemu, którego rekuperator jest głównym elementem, nie jest sprawą prostą.


Jego przepływ odbywa się pod działaniem wentylatora wbudowanego w centralę.
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może zastąpić wentylację grawitacyjną, tradycyjnie stosowaną w domach i mieszkaniach.
Skoro rekuperator ma się przyczynić do oszczędzania energii, to parametrem, który od razu zwraca uwagę, jest sprawność odzysku ciepła.
Rekuperacja powietrza, a więc zawsze świeże, filtrowane powietrze, o odpowiedniej wilgotności to komfort, a pamiętając, że człowiek ponad 80% życia spędza w pomieszczeniach zamkniętych, rekuperacja w domu to przede wszystkim zdrowie.
Podobnie dźwięk ruchu powietrza w kanałach wentylacyjnych.
Natomiast powietrze zewnętrzne tłoczone jest przez wentylator nawiewny i dostarczane na przeciwną stronę wymiennika.


W wymienniku ciepła następuje przemiana termodynamiczna.
W najlepszych urządzeniach jest on jednak bardzo delikatny.
Przy wyborze rekuperatora należy wziąć pod uwagę bardzo wiele parametrów technicznych urządzenia, które uwzględniają indywidualne potrzeby naszego domu.
Stały kierunek obrotu pozwala na ogrzanie każdego kanalika najpierw powietrzem usuwanym, a następnie schłodzenie powietrzem pobieranym.
Strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, ale zimne (nawiewane) jest ogrzewane przez ciepłe (wywiewane). Dzięki temu do wnętrza domu dociera powietrze świeże i ciepłe.

Maecenas aliquet accumsan

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos hymenaeos. Etiam dictum tincidunt diam. Aliquam id dolor. Suspendisse sagittis ultrices augue. Maecenas fermentum, sem in pharetra pellentesque, velit turpis volutpat ante, in pharetra metus odio a lectus. Maecenas aliquet
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one