New document

Dzięki rekuperatorowi następuje odzysk ciepła z wentylacji.
Energia, która usuwana wraz z powietrzem jest bezpowrotnie tracona! Bezpowrotnie? Czy nie można jej odzyskać i przekazać do powietrza nawiewanego? Można! I to jest odpowiedź na pytanie co to jest rekuperacja: wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem energii termicznej z powietrza wylotowego: zimą powietrze nawiewane zostaje wstępnie podgrzane przez usuwane z pomieszczeń powietrze; latem może zostać schłodzone.
Nawiewane powietrze jest przefiltrowane - pozbawione insektów, kurzu i większych zanieczyszczeń.
Rekuperator jest podstawową jednostką każdej instalacji wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, czyli systemu rekuperacji.
Jednak jak się okazuje w praktyce mimo dobrze przeprowadzonej termomodernizacji budynku około 50% zużywanej energii stanowi energia potrzebna na ogrzanie lub ochłodzenie powietrza napływającego z zewnątrz.
Powietrze nawiewane do budynku jest przefiltrowane - pozbawione insektów, kurzu i większych zanieczyszczeń.
Rekuperator to określenie centrali wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej zawierającej wymiennik ciepła.
W przypadku zastosowań domowych chodzi o odzyskiwanie energii cieplnej.
Taki system na pewno łatwiej zainstalować w domu dopiero budowanym niż w już wykończonym.
Zużyte powietrze jest usuwane z wnętrz za pomocą elementów wyciągowych i system przewodów, przechodząc przez rekuperator trafia do wyrzutni i jest usuwane na zewnątrz budynku.
Montaż rekuperacji polega na zainstalowaniu rekuperatora oraz na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w niewidocznych miejscach w domu.
To od jego skuteczności zależy sprawność odzysku ciepła całego urządzenia, jak i całego systemu rekuperacji.
Podsumowując celem stosowanie rekuperatorów jest oszczędzanie energii oraz dostarczanie czystego i świeżego powietrza.
Cały ruch powietrza jest bardzo delikatny, nie powinien być ani odczuwalny, ani zauważalny, ani słyszalny.
Chętnie pomożemy dokonać wyboru zgodnego z Twoimi oczekiwaniami i potrzebami.
Następnie kratki wywiewne wyciągają powietrze zużyte z pomieszczenia i przez sieć kanałów wywiewnych przesyłają z powrotem do centrali.
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może zastąpić wentylację grawitacyjną, tradycyjnie stosowaną w domach i mieszkaniach.
Można spotkać także wymienniki entalpiczne, w których z usuwanego powietrza odzyskuje się nie tylko ciepło, ale też wilgoć.
Szacuje się, że zapotrzebowanie na ciepło budynków z rekuperacją energii jest mniejsze nawet o 45%. Oszczędności na ogrzewaniu, to jest odpowiedź na pytanie dlaczego warto montować rekuperację ciepła, ale nie jedyna.
Podobnie dźwięk ruchu powietrza w kanałach wentylacyjnych.
To dlatego, że w wymienniku przeciwprądowym strumienie ułożone są równolegle względem siebie.
Głównym zadaniem rekuperatora jest usuwanie zużytego powietrza i dostarczanie świeżego powietrza z zachowaniem odpowiednich parametrów - temperatury, wilgoci, wydajności.
Ważne jest, by nie sąsiadowało ono z 'cichymi' pomieszczeniami typu sypialnia czy pokoje dzieci, ponieważ wentylatory rekuperatora emitują dźwięk.

Spręż – potocznie moc powietrza, to parametr który informuje jakie opory instalacji jest w stanie pokonać nasz rekuperator.
Zaletę wymiennika stanowi wysoka sprawność odzysku ciepła, dochodząca do 90%.
Konstrukcja pozwala na odzysk nie tylko ciepła, ale także wilgoci.
Zimne, które jest pobierane z zewnątrz oraz ciepłe – wywiewane z wnętrza domu.
09/03/2019 07:01:27
adriankaminski568

Maecenas aliquet accumsan

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos hymenaeos. Etiam dictum tincidunt diam. Aliquam id dolor. Suspendisse sagittis ultrices augue. Maecenas fermentum, sem in pharetra pellentesque, velit turpis volutpat ante, in pharetra metus odio a lectus. Maecenas aliquet
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one